
Vain alennetut |
&Tradition |
ArchitectMade |
Boel & Jan |
Fatboy |
Ferm Living |
Finlayson |
Fritz Hansen |
Hay |
Hem |
Himla |
ISAK |
Iittala |
Kauniste |
Klaus Haapaniemi |
Marimekko |
MarkSlöjd |
Menu |
Muuto |
Nordic |
Ratzer |
Vitra |
Arki |
Ellos |
Hella |
Joutsen |
Mogihome |
Stanley |
Finnish Design Shop |
Homeroom |
Inessa |
104,00€ 129,99€ Homeroom |
Syksyn ilmojen viiletessä ja pimetessä yhä useampi meistä mielii mieluummin jäädä sisälle lämpimään kuin uskaltautua ulos pimeään ja kylmään. Pimeästä vuodenajasta selviydytään rentoutumalla sohvalla ja tunnelmoimalla sisätiloissa tunnelmavalaistuksessa. Moni meistä ilmoittaakin syksyn parhaaksi ajanvietteeksi sohvannurkkaan käpertymisen hyvän kirjan kanssa - tietysti ihanan pehmoisen huovan alle. Torkkupeitot ja -huovat ovat päivien yhä viiletessä käytännössä välttämättömiä, sillä niiden lämmöstä saa ihmeellistä lohtua. Lisäksi ne piristävät erinomaisesti myös sisustusta. Huovat ovat edullisia, joten niiden avulla sisustuksen ilmeen muuttaminen käy erittäin nopeasti.
Syksyisin sisustuksen valtaavat usein lempeät ja lämpöiset värit. Lisäksi kotoisuutta tuovat erinomaisesti pehmeät materiaalit, esimerkiksi vilteissä ja lampaantaljoissa. Jos ihan rehellistä lampaantaljaa ei halua kotiinsa hankkia, samat mahtavat ominaisuudet on lampaanvillasta kudotuilla huovilla. Lampaantalja on huopaan ihanteellinen materiaali, sillä se lämmittää mahtavasti kylmällä, mutta on viileä kuumassa, lisäksi se ei sähköisty.
Tällä hetkelä erilaiset torkkupeitot ovat hyvin suosittuja. Ihanan pörröiset viltit auttavat pysähtymään ja rentoutumaan kiireisen arjen keskellä. Pelkistetyn moderni sisustus pehmenee ja saa kontrastia pehmoisista materiaaleista. Pehmeys, rentous ja runsaus on nyt sisustuksessa kokonaisuudessaan in.
Netistä löytyy erinomainen valikoima trendikkäitä torkkupeittoja. Esimerkiksi Finnish Design Shopin valikoimista löytyy ajattomia ja moderneja torkkupeittoja, jotka huippusuunnittelijat ovat suunnitelleet laadukkaiksi, käytännöllisiksi ja kauniiksi. Vaikkapa Normann Copenhagenin Ekko-torkkupeitto lämmittää jo pelkällä pehmoisella ulkonäöllään. Kauniisti jacquard-tekniikalla kudottu huopa on kudottu Uuden-SEelannin villasta. Graafinen kuvio tuo mukavaa kontrastia pehmoiselle materiaalille.
Hyvinvoinnin kannalta tärkeää on osata jättää toisinaan arjen kiireet ja murheet sivuun ja esimerkiksi unohtua nojatuoliin lukemaan kirjaa - mikä tutkitusti lisää onnellisuutta. Torkkupeitollakin voi siis todellakin olla merkittävä vaikutus siihen, että rentoutuminen on helpompaa ja mukavampaa - niiden avulla jo sisustus henkii rauhoittavaa tunnelmaa. Vielä, kun valitset luonnonmateriaalista tehdyn, luontoaiheisen viltin, ei rentouttava vaikutus voisi olla suurempi. Lisäksi luonnonmukainen koti on tällä hetkellä trendikkäämpi kuin koskaan.